Българско школо "Васил Левски" Баркинг, Лондон
Unit 2, New England Industrial Estate, Gascoigne Road, Barking, Essex IG11 7NZ.

Препоръчителната литература 1 - 12 клас

16 July 2020, Thursday

За 1-ви клас:


Български народни приказки


Ран Босилек – Приказки 


Джани Родари – „Приказки по телефона“


Гатанки (по избор)


Басни (по избор )


Доналд Бисет – „Небивалици“


Георги Райчев – Приказки


Астрид Линдгрен – „Пипи Дългото чорапче“




За 2-ри клас:


Приказки и разкази – Ангел Каралийчев 


Приказки и разкази – Емилиян Станев 


Стихотворения – Асен Разцветников 


„Патиланско царство” – Ран Босилек 


„Приключенията на Лиско” – Борис Априлов 


 Басни – Езоп 


 Басни – Лафонтен 


„Приключенията на Пинокио“ – Карло Колоди 




„Приключенията на Лукчо“ – Джани Родари 


„Карлсон, който живее на покрива“ – Астрид Линдгрен 


„Книга за джунглата“ – Ръдиард Киплинг 


„Алиса в страната на чудесата“ –Луис Карол 


„Приключенията на Том Сойер“ – Марк Твен




За 3-ти клас:


Стихотворения – Петко Славейков 


„Апостолът в премеждие“ – Иван Вазов 


„Ян Бибиян“ – Елин Пелин 


Приказки – Николай Райнов 


Приказки – Светослав Минков 


Приказки и разкази – Емилиян Станев 


Български народни приказки – Ангел Каралийчев 


„Меко казано“ – Велери Петров 


„Деца играят вън“ – Георги Данаилов 


„Веселите приключения на барон Мюнхаузен“ – Г. Бюргер 


„Хвърчащата класна стая“ – Ерих Кестнер 


„Емил от Льонеберя“ – Астрид Линдгрен 




„Мери Попинз“ – Памела Травърз




За 4-ти клас:


Български народни приказки


Приказки на народите


„Хитър Петър“ – Сава Попов


Приказки – Елин Пелин


Български вълшебни приказки – Николай Райнов


„Приказен свят“ – Ангел Каралийчев


„Чудното огледало“ – Георги Райчев


Приказки – Ерих Кестнер


Старогръцки легенди и митове – Николай Кун


Българска народна митология – Лозинка Йорданова


Български предания и легенди


Български народни песни

За 5-ти клас:

Библейски разказ за Началото на света (откъс от„Битие”)

„Господ и дяволът правят света“

„Тримата братя и златната ябълка“

„Златното момиче“

„Троица братя града градяха“

„Хайдути“ – Христо Ботев

По желание:

„Котаракът в чизми“ – Шарл Перо

„Грозното патенце“ –  Ханс. Кр. Андерсен

„Похитителят на мълнии“ –  Рик Риърдън

За 6-ти  клас:

„Хубава си, моя горо“ – Л. Каравелов

„Отечество любезно, как хубаво си ти!“ – Иван Вазов

„Косачи“ – Eлин Пелин

„Под игото“ – Иван Вазов

„Братчетата на Гаврош“ – Христо Смирненски

„Серафим“ – Йордан Йовков

По желание:

„Принцът и просякът“ – Марк Твен

„Автобиография“ – Бр. Нушич

„Малкият принц“ – Екзюпери

За 7-ми клас:

„На прощаване“ – Христо Ботев

„Немили-недраги“, „Една българка“, „Опълченците на Шипка“, „Българският език“ – Иван Вазов

„До Чикаго и назад”, „Бай Ганьо“ – Алеко Константинов

„Неразделни“ – Пенчо П. Славейков

„Заточеници“ – Пейо Яворов

„По жътва“ –  Елин Пелин

„По жицата“ – Йордан Йовков

За 8-ми клас:

„Пространно житие на Константин – Кирил“

„Азбучна молитва“ – Константин Преславски

„За буквите“ – Черноризец Храбър

„История славянобългарска“ – Паисий Хилендарски

„Изворът на белоногата“ – Петко Р. Славейков

„Майце си“, „Моята молитва“, „Хаджи Димитър“, „Обесването на Васил Левски“,„Странник” -Хр. Ботев (стихотворения)

За 9-ти клас:

„Епопея на забравените“ -„Левски“,„Опълченците на Шипка“- Ив.Вазов

Из „Под игото”: главите „Гост“, „Новата молитва на Марка”,

„Пиянството на един народ” 

Из „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен

българин”: „Бай Ганьо се върна от Европа” -А.Константинов

„Сърце на сърцата” - П. П. Славейков

„Обичам те“, „Маска”, „Две хубави очи“ -П. Яворов

„Да се завърнеш…“ -Д. Дебелянов

„Гераците“ - Елин Пелин

За 10-ти клас:

„Септември“ – Гео Милев

„Зимни вечери“ – Христо Смирненски

„Повест“ – Атанас Далчев

„Албена“, „Индже“ – Йордан Йовков

„Писмо“ ( „Ти помниш ли….“) – Никола Вапцаров

„Тютюн“ ( І и ХVІ глава от І част ) – Димитър Димов

„Дърво без корен“ – Николай Хайтов

„Нежната спирала“ – Йордан Радичков

За 11-ти клас:

Христо Ботев – поезия: „Майце си“, „Към брата си“, „Елегия“, „До моето първо либе“, „Делба“, „Хаджи Димитър“, „Борба“, „Странник“, „Гергьовден“, „Моята молитва“, „В механата“, „На прощаване“, „Обесването на Васил Левски“;

Иван Вазов – поезия: „Българският език“, „Епопея на забравените“ („Левски“, „Паисий“, „Кочо“, „Опълченците на Шипка“), „Линее нашто поколенье“, „Елате ни вижте“, „При Рилския манастир“, „Отечество любезно“, „Българският език“;

проза: повестта „Чичовци“, романът „Под игото“; разказите: „Дядо Йоцо гледа“, „Тъмен герой“, „Пейзаж“, „Травиата“.

Алеко Константинов –цикълът „Разни хора, разни идеали“; книгата „Бай Ганьо“.

Пенчо П. Славейков – От сборника „Епически песни“ – поемите „Ралица“, „Cis moll“ От цикъла „Сън за щастие“ –миниатюрите „Ни лъх не дъхва над полени“, „Спи езерото“, „Самотен гроб в самотен кът“;

Пейо К. Яворов – поезия: „На нивата“, „Градушка“, „Арменци“, „Заточеници“, „Стон“, „Две хубави очи“, „Ще бъдеш в бяло“, „Песен на песента ми“, „Сенки“, „Песента на човека“, „Маска“, „Две души“, „Чудовище“;

Димчо Дебелянов – поезия: „Черна песен“, „Пловдив“, „Спи градът“, „Да се завърнеш в бащината къща…“, „Помниш ли, помниш ли…“, „Миг“, „Тиха победа“, „Сиротна песен“, „Един убит“.

 Елин Пелин – Разкази: „Ветрената мелница“, „Мечтатели“, „Косачи“, „Андрешко“, „Задушница“, „На оня свят“

От цикъла разкази „Под манастирската лоза“: „Отец Сисой“, „Очите на свети Спиридон“, „Огледалото на свети Христофор“, „Чорба от греховете на отец Никодим“; „Занемелите камбани“, Повестта „Гераците“.


За 12-ти клас:

Христо Смирненски – стихотворенията „Ний”, „Улицата”, „Йохан”, „Въглекопач”, „Да бъде ден”, „Юноша”, „Каменарче”, „Зимни вечери”, „Цветарка”, „Уличната  жена”, „Стария музикант”, „Босоногите деца”

Гео Милев – поемата „Септември”

Атанас Далчев – стихотворенията: „Болница”, „Прозорец“, „Хижи”, „Старите моми”, „Повест”, „Стаята“, „Книгите”, „Дяволско”, „Метафизически сонет”, „Съдба”, „Любов”, „Камък”, „Молитва”, „Синеокото момче”; избрани фрагменти

Елисавета Багряна – стихосбирката „Вечната и святата”: стихотворенията „Кукувица“, „Потомка“, „Стихии“, „Вечната“

Йордан Йовков – сб. „Старопланински легенди”: разказите „Индже“, „Шибил“, „През чумавото“, разказите „Белите рози”, „Последна радост”, „Песента на колелетата”, „Серафим”, „Женско сърце”, „Другоселец”, „Албена“, „Вълкадин говори с Бога”

Никола Вапцаров – стихосбирката „Моторни песни”; стихотворенията „Пролет”,  „Завод“, „Сън“, „Епоха”, „Хроника”, „История”, „Кино”, „Прощално”, „Борбата е  безмилостно жестока”

Димитър Димов – романът „Тютюн”

Димитър Талев – романът „Железният светилник